Hiszpański na obcasach

hiszpanski_druk

Danuta Zgliczyńska

Hiszpański na obcasach. Kurs języka hiszpańskiego z płytą mp3

Gdzie kupić?

Spis treści:

La locura de las rebajas  – 11

Nauczymy Cię podstawowych zwrotów i słownictwa „zakupowego”. Dowiesz się, że „być” można aż na… trzy sposoby, czyli pokażemy Ci różnicę między czasownikami ser, estar i haber. Wspomnimy też o zasadach hiszpańskiej wymowy  

Comer bien y sano – 23

Nauczysz się słownictwa związanego ze zdrowym odżywaniem się i zdrowym stylem życia. Zapoznamy Cię z czasem presente de indicativo i trzema podstawowymi grupami czasowników. Zrozumiesz też, co znaczy mucho i poco.

¡Vamos de marcha! – 31

Bez stresu zamówisz co zechcesz w hiszpańskim barze, restauracji czy kawiarni. Pokażemy Ci, że wyrażanie czynności bieżącej za pomocą czasownika estar + gerundio to bułka z masłem, a rodzajniki nie są takie straszne. Poznasz znaczenie czasownika tomar

Los horóscopos – 41

Nauczysz się nazw zodiaku i poznasz hiszpańską wersję swojej przyszłości. Odkryjesz sekrety czasu przyszłego futuro simple oraz czasowniki poder i deber. Uzupełnimy Twoją wiedzę o rodzajnikach i rzeczownikach – poznasz liczbę mnogą.

Salir con un español – 51

Poznasz słownictwo ze sfery „romantycznej” oraz nauczysz się odpowiadać na pytanie „Która godzina?”. Wyjaśnimy Ci tajniki czasu pretérito indefinido, zrobimy też wstęp do trybu subjuntivo.

Sprawdź się – 61

La boda del siglo – 63

Słownictwo związane ze ślubem i weselem nie będzie miało dla Ciebie tajemnic. Nauczysz się stosować wyrażenia tener que i haber que. Nie możemy też pominąć bardzo ważnego tematu: zaimków dopełnienia bliższego i dalszego.

Ser padres – 73

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw przydatnego słownictwa i zwrotów. Od teraz w rozmowie będziesz mogła swobodnie poruszać sprawy „rodzinne”. Poznasz także niezbędny czas pretérito perfecto i zaimki dzierżawcze.

¡El deporte sí que importa! – 83

Dzięki temu rozdziałowi nawet po hiszpański będziesz potrafiła rozmawiać o sporcie, ćwiczeniach i dbaniu o sprawność fizyczną. Nauczysz się pierwszego trybu warunkowego, stopniowania przymiotników i przysłówków.

El sexo sin secretos – 93

Przed Tobą tajniki słownictwa dotyczącego seksu, miłości i relacji damsko-męskich. Przejdziemy do kolejnego etapu poznawania trybu subjuntivo – tym razem w czasie imperfecto. Wprowadzimy drugi tryb warunkowy. Poznasz różnice między przyimkami por i para.

Sano como una manzana – 105

Poznasz zwroty i słówka związane ze zdrowiem. W aptece wyjaśnisz, że potrzebujesz coś na ból głowy lub brzucha. Poznasz odmianę czasowników częściowo nieregularnych typu doler (o-ue) oraz porównania – tan/tanto …. como.

Sprawdź się – 113

La vida en la red – 115

Będziemy Twoim przewodnikiem po Internecie i wirtualnym świecie w języku hiszpańskim. Nauczysz się również stosować tryb rozkazujący imperativo. Poznasz różnicę między spójnikami sino i pero.

La carrera profesional – 125

Zwroty poznane w tej części mogą przydać się w pracy i poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Poznasz nazwy zawodów popularnych w Hiszpanii, zastosowanie przyimków desde i hasta i czas imperfecto de indicativo.

El cotilleo – 133

Pomożemy Ci nauczyć się słownictwa, które pomoże Ci miło poplotkować przy kawie. Poznasz trzeci tryb warunkowy i pluscuamperfecto de subjuntivo. Wyposażymy Cię również w znajomość zaimków typu algún/alguna.

Salon piękności – 145

Kosmetyki i dbanie o urodę to temat tego rozdziału i na pewno Cię zainteresuje. Pokażemy, jakie zwroty są stosowane przy wyrażaniu opinii, jak stosować wykrzykniki (wyrażenia wykrzyknikowe) oraz przyimki con, a.

Culebrones y Almodóvar – 155

Nauczysz się słówek i zwrotów dotyczących kultury: filmów, literatury i sztuki. Przypomnisz sobie wyrażenia typu me gusta, me encanta i czasowniki częściowo nieregularne typu preferir – e-ie.

Sprawdź się – 167

¡A bailar! – 169

Ten rozdział poświęciliśmy muzyce i tańcowi. To słownictwo na pewno Ci się przyda w Hiszpanii. Poćwiczysz również stosowanie czasu indefinido i imperfecto de indicativo oraz przysłówków określających następstwo czynności typu antes, después, mientras.  

Estar a la moda – 179

Wyposażymy Cię w odpowiednie słówka i zwroty dotyczące ubierania się i ubrań. Poznasz nowe wyrażenia typu perífrasis verbales i zastosowanie czasowników określających zmianę: ponerse, hacerse, quedarse, llegar a ser itd.

Hogar, dulce hogar – 189

Bez problemu urządzisz mieszkanie i porozmawiasz o problemach z tym związanych. Powtórzysz przyimki określające umiejscowienie: en, delante, encima, dentro etc. i poznasz lepiej czas pluscuamperfecto de indicativo.

¿Estar o no estar a régimen? – 197

Zapoznamy Cię ze słownictwem przydatnym w rozmowach o zdrowym odżywianiu się i dietach. Poćwiczymy też użycie form czasownikowych gerundio i participio oraz czasowniki zwrotne.

La vida nocturna – 207

„Miniprzewodnik” po hiszpańskim świecie klubów, barów i imprez. Dowiesz się, jak mówić o przyszłości, niekoniecznie używając zwykłego czasu przyszłego (futuro simple), i przypomnimy sobie najważniejsze zaimki pytające.

Sprawdź się – 215

Viajes – 217

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw przydatnych zwrotów związanych z podróżowaniem. Wspólnie powtórzymy określenia dotyczące czasu (okoliczniki czasu) oraz przypomnimy różnice między zaimkami pytającymi: dónde/adónde/de dónde.

¿Revistas o libros? – 225

Niektórzy wolą czytać książki, a inni gazety. Nauczymy Cię słówek, które pozwolą Ci porozmawiać na ten temat. Dowiesz się też, jak formułować porady i zalecenia. Zrozumiesz, jak stosować zaimki todo/toda/todos/todas.

¿Banderas o Ronaldo? – 233

Wygląd zewnętrzny na pewno ma znaczenie i warto też umieć go opisać. Tutaj nauczysz się opisywać ludzi, poznasz także różne zwroty i wyrażenia z ser i estar oraz konstrukcje pomagające wyrazić zachwyt (lub wprost przeciwnie…).

El mundo de la cocina – 241

Przygotowaliśmy dla Ciebie słowa i zwroty dotyczące gotowania i dobrego jedzenia. Zapoznamy Cię z określeniami ilości. Przypomnimy relację przymiotnik (adjetivo) – rzeczownik (sustantivo) oraz poznamy kolejne zastosowania infinitivo.

Los quehaceres domésticos – 251

Poznasz słówka, dzięki którym nazwiesz po hiszpańsku czynności domowe. Dowiesz się także, jak wyrażać cel, przeznaczenie za pomocą para/para que. Przypomnimy stronę bierną.

Sprawdź się – 259

Los protagonistas de la prensa del corazón – 261

Lektura plotkarskich magazynów bywa miłym relaksem. Nauczysz się podstaw mowy zależnej i dowiesz, kiedy w języku hiszpańskim można pominąć rodzajnik.

La vida es como un culebrón – 269

Poznasz zwroty, dzięki którym swobodnie będziesz mówić jak bohaterka romantycznej telenoweli. Przy okazji przypomnimy sobie zaimki wskazujące este/ese/aquel oraz jak wyrażać pragnienia: me gustaría…, quisiera…, desearía.

¿Nos pintamoso nos maquillamos? – 277

Poznasz, jak nazywać przedmioty i czynności związane z makijażem. Pokażemy, jak wyrażać przypuszczenia. Nauczymy Cię, jak stosować zaimki wzmacniające: más/menos i demasiado.

Un bebé ecológico – 285

Czy ekologia przy maluchu jest możliwa? Tę część poświęcamy tematyce dotyczącej środowiska i ekologii. Pomożemy Ci również tworzyć zdania przyczynowo-skutkowe oraz zdrobnienia.

Madres – superheroínas – 293

W tym rozdziale nauczysz się mówić o problemach domowych i wyrażać opinię o tym, co Cię denerwuje: Me molesta…, Me saca de quicio…. Powtórzymy też podstawowe liczebniki porządkowe.

Sprawdź się – 301